Dbamy o bliskie historie

Grodziskie cmentarze to wyjątkowe miejsca pełne opowieści. Napisy na nagrobkach ujawniają tylko małą cząstkę historii grodziszczan i grodziszczanek. Niektóre z nich trafiają do głównego nurtu opowieści o naszym mieście. Są też historie nieznane, które jakby domagały się odkrycia, intrygując jakimś szczegółem. Kim był generał lejtnant pochowany w Grodzisku? Jaką tragiczną śmiercią zginęła mała Anusia? Dlaczego ktoś próbowął przerobić datę na grobie Władysława Korbela?

Cmentarze to nie tylko miejsca smutku i zadumy. To oazy spokoju i zieleni, schornienie dla wielu zwierząt i ptaków. Projekt Dbamy o bliskie historie zachęcał do ekologicznego sposobu dbania o groby – bez sztucznych kwiatów, nadmiaru zniczy i agresywnego sprzątania.

W ramach projektu porządkowaliśmy groby na grodziskich cmentarzach i posadziliśmy ponad 500 cebulek kwiatów kwitnących wiosną, latem i jesienią. Opracowałysmy też książkę o grodziskich cmentarzach.

Pierwsze rezultaty było widać już w styczniu. Zakwitły pierwsze krokusy

Tak wyglądało sadzenie cebulek kwiatów – dawny cmentarz ewangelicki w Grodzisku Maz. 12.11.2022 oraz cmentarz parafialny 27.11.2022.